- O nás
- Historie
- Granty
- Projekty
- Prevence ohrožení dítěte
- Projekty oblasti Náhradní rodinné péče
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče I.
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče II.
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče III
- Projekt Kontakt dětí v NRP s jejich rodiči
- Projekt Bezpečný kontakt dítěte v NRP s biologickou rodinou
- Projekt Metodická podpora pracovníků pro kontakt v NRP
- Projekt Pěstounská péče příbuzných
- Projekt Kompetenční model doprovázení
- Základní rámec doprovázení
- Projekt Krajská setkání k doprovázení v NRP
- Transformace dětských center
- Projekt Lidé odvedle
- Informační portál Šance Dětem
- Projekt Patron dětí
- Projekty oblasti náhradní péče
- Podpora dětí se zdravotním postižením
- Výzkumy
- O náhradní rodinné péči
- Pěstounská péče na přechodnou dobu v datech
- Pěstounská péče příbuzných – analýza potřeb
- Pěstounské rodiny v České republice
- Průzkum veřejného mínění – Postoje k pěstounské péči
- Průzkum veřejného mínění - Postoje ke kojeneckým ústavům
- Výzkum NRP v České republice 2014
- Výzkum NRP v zahraničí 2013
- Výzkum na téma osvojení 2017
- Výzkum na téma zdravotně znevýhodněné děti 2018
- O dětech se zdravotním znevýhodněním
- O násilí na dětech
- O preventivní podpoře rodin
- O situaci v rodinách
- O náhradní péči
- O náhradní rodinné péči
- Mediální výstupy
- Kontakt
Amerikánka je stejná jako vaše děti
Výzkum potřeb dětí z dětských domovů pro jejich úspěšné zapojení do samostatného života
Období realizace: únor – duben 2024
Realizátor: Simply5
Zadavatel: Nadace Sirius a Nova pomáhá
Není tajemstvím, že děti vyrůstající v dětských domovech mají horší „startovní čáru“ pro vstup do samostatného života než děti žijící v rodině. Co jim pomáhá tento hendikep zvládnout zjišťoval výzkum Simply5 realizovaný pro Nadaci Sirius a Nova pomáhá. Výzkum byl inspirován filmem Amerikánka režiséra Viktora Tauše. Film, jehož premiéra proběhne v září, je postaven na skutečném příběhu ženy, která prožila své dětství v ústavní péči.
Cílem výzkumu bylo najít faktory, které mladým dospělým odcházejícím z ústavní péče pomáhají úspěšně zvládnout začlenění do společnosti. Ukázalo se, že klíčové faktory, které jim pomáhají jsou čtyři a k jejich realizaci není potřeba žádná velká změna systému nebo legislativy. „Dětem pomáhá, když mají svou vlastní blízkou osobu mimo zařízení, které důvěřují a mohou se na ni kdykoli obrátit. Dalším silným pozitivním faktorem je začlenění dítěte do nějaké dlouhodobě stabilní komunity, např. sportovní kroužek. Bezpečné a stabilní vztahy mimo dětský domov jsou klíčové“vysvětluje výzkumnice Eliška Nováková ze Simply5. „Velmi důležité také je, aby se děti osamostatňovaly postupně a s podporou nějakého dospělého mentora. Tento proces musí být pozvolný. Posledním faktorem je rozložení cílů, kterých chce mladý dospělý dosáhnout do menších kroků a úkolů, i zde je potřeba, aby to měl s kým konzultovat.“
Ne všechny dětské domovy jsou schopné dnes tyto věci zabezpečit. Některé domovy nemají ani startovací byty. Plošným problémem je i nedostatečný personální standard.
Děti v ústavní péči mnohdy nemají nikoho, kdo by je měl rád a komu by na nich záleželo, kdo by jim byl oporou v situacích, kdy potřebují pomoc, radu nebo nasměrování. Potřebují někoho (dospělého), komu na nich záleží a má je bezpodmínečně rád a s kým budou moci mít vzájemně otevřený vztah naplněný důvěrou. Kdo k nim bude přistupovat individuálně, s respektem k jejich povaze, osobnímu příběhu a specifickým potřebám. Kdo jim pomůže, když si nebudou s čímkoli vědět rady a kdo je provede každodenní agendou a pomůže jim navázat a udržovat zdravé mezilidské vztahy.
Ukazuje se, že hostitelská/patronská péče může být řešením některých limitů ústavní péče, musí ale jít o dlouhodobý a správně nastavený závazek.
Termín realizace: červen - říjen 2020
Realizátor: Nadace Sirius ve spolupráci s Median s.r.o.
Unikátní prognóza 102 předních českých odborníků o tom, jak ovlivní pandemie COVID-19 české rodiny s dětmi.
Cílem této zprávy bylo sestavit prognózu vývoje pro rodiny s dětmi v souvislosti s dopady pandemie COVID-19. Na sestavení prognózy spolupracovali přední čeští odborníci, a to jak akademici, tak zástupci státní správy a samosprávy, nebo odborníci z terénu, kteří přímo pracují s dětmi a rodinami.
Výzkum nabízí také souhrnný pohled na další aspekty rizikových situací v rodinách, pracuje s mírou dopadu na rodiny i schopností rodin situaci řešit. Zároveň definuje důležitost jednotlivých služeb pro rodiny a součástí je i odhad dopadu pandemie na tyto služby.
Závěrečná část průzkumu byla věnována doporučením, jak rodiny nejlépe podpořit. Doporučení jsou definována jak na úrovni nabídky služeb pro rodiny, tak i z celkového pohledu rodinné a sociální politiky. Vzhledem k použité metodice výzkumu, lze závěry použít jako odborný podklad pro definování opatření státní správy nebo samosprávy v oblasti podpory rodin s dětmi.
Tento unikátní výzkum mohl být realizován pouze díky spolupráci odborníků, všem těmto odborníkům za to děkujeme.
Prognóza vývoje situace pro rodiny s dětmi a podpůrné služby1.69 MB
Tisková zpráva: Odborníci varují před dopady nemoci covid-19 na rodiny v ČR308.80 KB
Hlavní zjištění - část 1.438.55 KB
Hlavní zjištění - část 2.1007.53 KB
Výběr z mediálních výstupů:
Rodiny v nouzi mohou žádat o potravinové balíky i dávky. Důležitá je osvěta, říká ředitelka Nadace Sirius
Český rozhlas Radiožurnál, 16. 11. 2020
Dopady koronaviru na rodiny v ČR
Studio ČT24, 16. 11. 2020
Jak dopadne pandemie na české rodiny? Hrozbou je ztráta bydlení i domácí násilí
Aktuálně.cz, 16. 11. 2020
Děti ztrácí v době pandemie důležitý pocit bezpečí. Sdílejte emoce, radí psycholožka
Žena.Aktuálně.cz, 20. 11. 2020
Alkoholismus, rozvody a deprese. Odborníci varují před dopady covid-19 na rodiny v Česku
HlídacíPes.org, 24. 11. 2020
Pandemie vyrábí digitální závisláky. I kvůli práci z domova a online škole
iDNES.cz, 29. 11. 2020
Jaká je prognóza pro rodiny v covidové době? Podle expertů hrozí rozvodová vlna a vysoké dluhy
Lidovky.cz, 12. 12. 2020
Adiktolog: Drama si z pití alkoholu děláme sami, protože nevíme, proč do sebe klopíme jednu za druhou
Pražský Patriot 15. 12. 2020
Výsledky prognózy byly také prezentovány mj. na XVII. ročníku mezinárodní konference Primární prevence rizikového chování (shlédnutí videa je možné po zadání hesla fe7kiYi6)
V rodinách zůstaly bez pomoci zavřené děti. Na sto odborníků na péči o děti odhadlo dopady pandemie
iRozhlas, 21. 12. 2020
Výzvy, předpoklady a bariéry ústavní péče
Termín realizace: 9/2022 – 12/2023
Projekt s názvem „Výzvy, předpoklady a bariéry ústavní péče“ byl realizován výzkumnou organizací SocioFactor a Nadací Sirius za podpory Kanceláře veřejného ochránce práv, Federace dětských domovů a Asociace náhradní výchovy. Garanci nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Cílem tohoto projektu bylo provedení tzv. AS-IS analýzy, která bude zaměřena na identifikaci aktuálních problémů a bariér, příležitostí a výzev, nebo slabých a silných stránek aktuálního stavu zkoumané oblasti. Cílem analýzy nebylo definovat, jak má vypadat potřebná změna ústavní péče (transformace), ale poskytnout odborný a adekvátní podklad pro návrh takové změny, např. seznam problematických aspektů, které v současnosti komplikují výkon ústavní péče.
Výsledkem je zpráva PROBLÉMY, PŘEKÁŽKY A BARIÉRY ÚSTAVNÍ PÉČE V PERSPEKTIVĚ JEJÍCH PRACOVNÍKŮ, která má dvě části I. výzkumnou a II. analytickou. Podklady (data) pro tuto zprávu poskytli zástupci všech typů ústavních zařízení, spadajících do gesce MŠMT, z různých lokalit v České republice, kteří zastávali různé pozice ve svých zařízeních, v rámci řízených skupinových diskuzí. Výzkum se zaměřil výhradně na hledání a identifikaci problémů a bariér, což znamená, že se soustředil pouze na problematické aspekty péče a opomíjel takové, které účastníci považovali za běžné, standardní, zvladatelné a neproblematické.
Věříme, že výzkumná i analytická zpráva, které v rámci tohoto projektu vznikly, napomohou otevřené diskuzi o potřebách dětí a jejich rodin, ale také diskuzi o podmínkách ústavní péče a potřebách pracovníků v ústavní péči.
Konference „PROBLÉMY A PŘEKÁŽKY ÚSTAVNÍ PÉČE V PERSPEKTIVĚ JEJÍCH PRACOVNÍKŮ“
V návaznosti na výzkum Výzvy, předpoklady a bariéry ústavní péče Nadace Sirius ve spolupráci s Ing. Alešem Juchelkou, poslancem Parlamentu ČR, uspořádala dne 14. 3. 2024 konferenci „PROBLÉMY A PŘEKÁŽKY ÚSTAVNÍ PÉČE V PERSPEKTIVĚ JEJÍCH PRACOVNÍKŮ“ v poslanecké sněmovně.
Výzkumníci představili hlavní zjištění a situaci v dětských domovech, dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech:
- O umístění dítěte většinou rozhoduje volné místo v ústavu, nikoliv potřeby dítěte.
- V ústavech převládá nedostatek personálu a slabé metodické vedení snižuje kvalitu péče.
- Selhává celý systém, který má dítě podporovat, od OSPODů až po soudy.
Jednoznačným závěrem bylo, že malé změny nepomohou, je potřeba zásadní transformace ústavních zařízení.
V panelové diskusi „Možnosti využití výsledků výzkumu pro změnu ústavní péče“ vyjádřili své vize a návrhy ke změně odborníci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace náhradní výchovy z.s., Federace dětských domovů – FICE, z.s., Kanceláře Veřejného ochránce práv, Nadačního fondu Krok domů, SocioFactoru a Nadace Sirius.
Konference byla určena pracovníkům zařízení ústavní péče o děti, pracovníkům pomáhajících organizací a dalším aktérům systému náhradní péče, zúčastnilo se jí více jak 212 účastníků.
Záznam celé konference je zdarma ke shlédnutí:
Prezentace přednášejících ke stažení:
Výzvy_předpoklady_a_bariéry_ústavní_péče_Topinka-Lipová.pdf776.34 KB
Konference v médiích: