Nadace Sirius se v rámci svých aktivit rozhodla věnovat svoji pozornost aktivní detekci ohrožených dětí a posílení spolupráce organizací poskytujících péči jejich rodinám.
Zrealizované projekty:
- Aktivní detekce ohrožených dětí v okrese Kladno a posílení spolupráce organizací poskytujících péči jejich rodinám
- Centrum pro rodinu VEGA
1. Aktivní detekce ohrožených dětí v okrese Kladno a posílení spolupráce organizací poskytujících péči jejich rodinám
Termín realizace: 1. 8. 2014 – 30. 6. 2017
Projektová manažerka: Markéta Jindrová
V květnu 2014 se Centrum pro rodinu VEGA a jeho provoz stalo součástí projektu “Aktivní detekce ohrožených dětí v okrese Kladno a posílení spolupráce organizací poskytujících péči jejich rodinám“ (pracovní název „Primární prevence ohrožení dětí 1. tříd ZŠ“):
- Projekt byl realizován v období 1. 8. 2014 – 30. 6. 2016
- Realizace projektu byla v období 1. 8. 2014 – 30. 4. 2016 podpořena grantem v rámci programu CZ03 – Fond pro nestátní neziskové organizace. Dále byl projekt v tomto období spolufinancován z prostředků Nadace Sirius
- Realizace projektu v období 1. 5. – 30. 6. 2017 byla plně hrazena ze zdrojů Nadace Sirius
Cílem projektu bylo ve spolupráci s třídním učitelem identifikovat potenciální ohrožení dítěte. Smyslem bylo včas nalézat děti, které jsou ohroženy problematickou situací a okamžitě nabídnout pomoc jejich rodinám, dále aktivizovat a motivovat jejich rodiny k řešení situace a následně odstranit ohrožení v rodině prostřednictvím vnitřních zdrojů rodiny nebo dostupných služeb v regionu.
Základem projektu byla spolupráce školského a sociálního systému péče o dítě: pracovník sociální služby (koordinátor) úzce spolupracuje s pracovníkem školství (třídní učitel).
V případě Vašeho zájmu o další informace k projektu kontaktujte projektovou manažerku: .
2. Centrum pro rodinu VEGA
Termín realizace: 1. 4. 2013 – 31. 8. 2017
Projektová manažerka: Markéta Jindrová
Centrum VEGA zahájilo svoji činnost v dubnu 2013. Projekt byl ukončen v srpnu 2017. Předmětem projektu bylo poskytování ambulantních služeb v oblasti primární prevence pro rodinu s dětmi, které byly bezplatné a určené pro rodiny s dětmi, široké veřejnosti a dále rovněž odborníkům jako např. pedagogům a dalším. Centrum pracovalo na bázi poradenství, pomáhalo rodině zorientovat se v problému, podporovalo ji a motivovalo k řešení situace buď vlastními silami, nebo rodinu nasměrovalo na odborníky. Vedle toho centrum pořádalo tematické semináře, spolupracovalo se státními a nestátními neziskovými organizacemi.
Centrum VEGA bylo návaznou službou a součástí projektu “Aktivní detekce ohrožených dětí v okrese Kladno a posílení spolupráce organizací poskytujících péči jejich rodinám“ (oficiální název projektu „Primární prevence ohrožení dětí 1. tříd ZŠ na Kladensku“.
V případě Vašeho zájmu o další informace k projektu kontaktujte projektovou manažerku: .
Výstupy z projektu:
Průvodce profesemi, institucemi a službami věnujícími se péči o rodiny a děti
Pruvodce-profesemi-institucemi-a-sluzbami-venujicimi-se-peci-o-rodiny-a-deti.pdf305.20 KB
Metodika Primární prevence ohrožení dětí 1. tříd ZŠ
Metodika-primarni-prevence-ohrozeni-deti-1-trid-ZS.pdf1020.87 KB
Prilohy-metodiky-primarni-prevence-ohrozeni-deti-1-trid-ZS.zip8.47 MB
Metodika Centra pro rodinu VEGA
Prilohy-k-metodice-centra-VEGA.zip12.09 MB