Partneři projektu: Amalthea z.s., Centrum psychologické pomoci p.o., Prevent 99 z.ú., Centrum pro rodinu a dítě Valika z.s., Centrum pro NRP, o. p. s., Dobrá rodina o. p. s., ALTER EGO – institut pro podporu vzdělanosti, z. s.
Termín realizace projektu je 1/2023 – 5/2024
Jako jedno z velmi aktuálních (a současně dlouhodobě systémově neřešených) témat se v současnosti jeví doprovázení pěstounských rodin, které je klíčovým mechanismem pro zajištění kvality poskytované pěstounské péče. V obsahu, rozsahu a kvalitě služeb doprovázení pěstounských rodin jsou velké rozdíly a jedním z předpokladů pro zajištění kvalitního a efektivního doprovázení je definování minimálního rámce kvality doprovázení pěstounských rodin. Na základě tohoto rámce bude možné následně stanovit finanční náročnost poskytovaných služeb v rámci doprovázení a hodnotící a kontrolní mechanismus. Toto potvrzují i výstupy členské schůze Asociace Dítě a Rodina ze dne 9. 11. 2022, kde bylo téma doprovázení předmětem jednoho z workshopů. V rámci diskuze bylo mimo jiné poukazováno právě na rozdílnou kvalitu doprovázení, absenci efektivního kontrolního mechanismu a absenci jednotně definovaného standardu kvality.
Cíle projektu
- Diskuze a shrnutí dosavadní praxe a vytvoření rámce pro minimální kvalitu doprovázení pěstounských rodin.
- Šíření vytvořeného materiálu mezi relevantní subjekty systému péče o ohrožené děti a rodiny (doprovázející organizace, orgány sociálně-právní ochrany dětí na úrovni obcí a krajů, MPSV a další)
Výstupy projektu
Pro tvorbu materiálu“ Základní rámce doprovázení“ Nadace Sirius iniciovala vznik pracovní skupiny vytvořené ze zástupců partnerských organizací, se kterými se pravidelně scházela po dobu dvanácti měsíců a intenzivně diskutovala a hledala shodu na obsahu, rozsahu a kritériích kvality každé dílčí činnosti realizované v rámci doprovázení. Proběhlo celkem 20 setkání, která představují přibližně 60 hodin diskusí. Další hodiny práce věnovali zapojení odborníci materiálu individuálně. Tento materiál mohl vzniknout pouze díky jejich velkému nasazení a vytrvalosti, za což jim velmi děkujeme.
Věříme, že na základě tohoto materiálu bude možné začít sjednocování praxe v oblasti doprovázení, které povede k větší transparentnosti, sladění očekávání jednotlivých aktérů, vyšší kvalitě a udržení jednotného standardu doprovázení.