- O nás
- Historie
- Granty
- Projekty
- Prevence ohrožení dítěte
- Projekty oblasti Náhradní rodinné péče
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče I.
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče II.
- Projekt Centrum podpory náhradní rodinné péče III
- Projekt Kontakt dětí v NRP s jejich rodiči
- Projekt Bezpečný kontakt dítěte v NRP s biologickou rodinou
- Projekt Metodická podpora pracovníků pro kontakt v NRP
- Projekt Pěstounská péče příbuzných
- Projekt Kompetenční model doprovázení
- Základní rámec doprovázení
- Projekt Krajská setkání k doprovázení v NRP
- Transformace dětských center
- Projekt Lidé odvedle
- Informační portál Šance Dětem
- Projekt Patron dětí
- Projekty oblasti náhradní péče
- Podpora dětí se zdravotním postižením
- Výzkumy
- O náhradní rodinné péči
- Pěstounská péče na přechodnou dobu v datech
- Pěstounská péče příbuzných – analýza potřeb
- Pěstounské rodiny v České republice
- Průzkum veřejného mínění – Postoje k pěstounské péči
- Průzkum veřejného mínění - Postoje ke kojeneckým ústavům
- Výzkum NRP v České republice 2014
- Výzkum NRP v zahraničí 2013
- Výzkum na téma osvojení 2017
- Výzkum na téma zdravotně znevýhodněné děti 2018
- O dětech se zdravotním znevýhodněním
- O násilí na dětech
- O preventivní podpoře rodin
- O situaci v rodinách
- O náhradní péči
- O náhradní rodinné péči
- Mediální výstupy
- Kontakt
Sérii kulatých stolů na podporu dětí se zdravotním postižením a jejich rodin pořádáme ve spolupráci s poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na půdě poslanecké sněmovny.
Druhý kulatý stůl v poslanecké sněmovně
Dne 11.11.2024 se uskutečnil v Poslanecké sněmovně druhý kulatý stůl ze série stolů pod názvem „Aktuální potřeby rodin pečujících o těžce nemocné děti“ na téma „Centra komplexní péče“.
Záštitu nad kulatým stolem převzal Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Setkání bylo pořádáno ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Po představení významu služeb Center komplexní péče pro komplexní podporu rodin dětí se závažným somatickým zdravotním postižením nebo závažným somatickým chronickým onemocněním, proběhla panelová diskuze s představiteli existujících Center komplexní péče. Všichni přítomní se shodli, že rodiny s dětmi se závažným zdravotním postižením potřebují komplexní, multioborovou podporu, která bude zároveň návazná, koordinovaná, dostupná a bude vycházet z individuálních potřeb jednotlivých rodin.
Nezbytnost služeb Center komplexní péče popsala přítomným Barbora Červíčková, dětská lékařka paliativní medicíny působící v Dětském Centru Veská: „Děti chtějí být doma a rodiny obvykle stojí o to, aby děti zůstaly v domácím prostředí v průběhu onemocnění a umírání. Je velmi málo zařízení poskytujících pobytové a respitní služby pro děti s velmi náročnými ošetřovatelskými potřebami a podpora rodin pro zvládnutí péče o dítě s život ohrožujícím a život limitujícím onemocněním v domácím prostředí je nedostačující“.
Uvedené potvrdily i samotné pečující osoby, které se setkání zúčastnily a se svou osobní zkušeností přítomné seznámily.
Aby rodina náročnou péči o dítě dlouhodobě zvládla ve vlastním sociálním prostředí, tj. doma, je nezbytné prosadit potřebnou legislativu, ukotvit zařízení pro děti v systému a změnit způsob jejich financování. Náměstek ministra zdravotnictví, Václav Pláteník, shrnul potřeby rodin výstižně: „My si na ministerstvu velmi dobře uvědomujeme, že pečující rodiny potřebují tři důležité věci, a to dostupné služby, peníze a odpočinek. Do tohoto jednoduchého vzorce se snažíme vměstnat všechna naše opatření a programy. Považujeme vznik Center komplexní péče za chybějící a důležitý prvek mozaiky péče o děti na zdravotně sociálním pomezí.“
Centra komplexní péče nabízejí zdravotní respitní péči, čímž zlepšují schopnost rodiny lépe zvládat péči o těžce nemocné dítě, pomáhají udržet jednotu a stabilitu rodiny snížením stresu, který může vést k vyhoření a někdy i institucionalizaci.
Osobně se kulatého stolu zúčastnilo 41 účastníků z 25 organizací
Záznam kulatého stolu je zdarma ke shlédnutí zde: https://videoarchiv.psp.cz/playa.php?cast=4239
Tisková zpráva ke druhému kulatému stolu ke stažení zde.
Fotografie z kulatého stolu:
První kulatý stůl v poslanecké sněmovně
První ze série kulatých stolů na podporu dětí se ZP a jejich rodin, pod názvem Aktuální potřeby rodin pečujících o těžce nemocné děti, se ukutečnil ve spolupráci se Spiralis, z.s. a Aliancí pro individualizovanou podporu, z.s. dne 23. května v Poslanecké sněmovně.
Jaká je reakce státu na potřeby pečujících rodin představily samotné pečující osoby a zároveň účastnice programu Pečovat a žít. Vyslovily konkrétní překážky v podpoře, se kterými se v praxi setkávají v rámci péče o své děti a dále vyjmenovaly situace, které se týkají celé skupiny rodičů, a na které se nelze připravit. Kromě nedostatku financí rodiny trápí přístup veřejnosti, úředníků, pedagogů a zdravotníků k postiženým dětem, nedostatečné kapacity odlehčovacích služeb různého typu nebo nedostatečná bezbariérovost budov a MHD.
Cílem kulatého stolu bylo také představit data z výzkumů, kolika dětí se podpora týká a apel na systémové řešení neformální péče prostřednictvím návrhu strategického dokumentu na podporu pečujících
Na otázky prezentujících i účastníků odpovídal náměstek Ministra zdravotnictví a Vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb.
Kulatý stůl byl určen pečujícím osobám, pracovníkům pomáhajících a pacientských organizací a dalším osobám, které usilují o funkční a dostatečnou podporu rodin s dětmi se zdravotním postižením a zúčastnilo se osobně 65 účastníků.
Záznam celého kulatého stolu je zdarma ke shlédnutí:
Prezentace přednášejících ke stažení:
- Uvodni-prezentace-Nadace_Sirius.pdf4.01 MB
- AIP-Návrh-strategického-dokumentu-na-podporu-pečujcíích-osob2.50 MB
Fotografie z konference
(klepněte na obrázek pro zobrazení všech fotografií):
foto: Alice Vránová a Tomáš Bada