Nadace Sirius nabízí možnost podpory projektů zaměřených na vznik a rozvoj na důkazech založených intervenčních programů pro závažně ohrožené rodiny s dětmi v Ústeckém a Libereckém kraji (tj. aktuálně pouze v těchto krajích).
Cílem oznámení je transparentně deklarovat zájem nadace podpořit vznik nebo zavedení na důkazech založených intervenčních programů pro ohrožené děti a jejich rodiny v Ústeckém a Libereckém kraji. Tím chceme přispět ke zkvalitnění péče o ohrožené děti v daných regionech a vytvořit zkušenosti případně přenositelné po celé ČR.
CÍLE GRANTOVÉ PODPORY
- Podpořit vznik a rozvoj kvalitních a dostupných intervenčních programů založených na důkazech a zaměřených na řešení problému dítěte/rodiny, především na zvyšování kompetencí rodiny, v daném regionu
- Podpořit vznik a rozvoj systematického sledování a vyhodnocování úspěšnosti podpořených intervenčních programů v daném regionu
Nadace Sirius touto svou aktivitou usiluje mj. o podporu cílů a aktivit Iniciativy Pro dítě 21. Iniciativa Pro dítě 21 je otevřená platforma zastřešující projekty, které jsou zaměřené na ohrožené děti a jejich rodiny, a které stojí na principech interdisciplinární spolupráce, přístupu založeného na vědeckých důkazech, přístupu směřujícího k řešení problémů a přístupu zohledňujícího trauma.
Podrobnosti o možnostech podpory na důkazech založených intervenčních programů ze strany Nadace Sirius naleznete
v dokumentu Oznámení Nadace Sirius o možnosti podpory na důkazech založených intervenčních programů329.92 KB. Pozornost prosím věnujte zejména požadavkům na kritéria kvality projektu, žadatele a intervenčního programu.
Cílem intervenčních programů má být zvýšení rodičovských kompetencí odpovídajících řešenému problému, včetně vyhodnocení míry změny v kompetencích rodičů dítěte. Intervenční program musí být založen na již existujících evidence-based zkušenostech, studiích, metodikách či vědeckých poznatcích. Program musí využívat již exitující české nebo zahraniční know-how, být vystavěný v souladu s aktuálními vědeckými poznatky a explicitně deklarovat své teoretické ukotvení (jaký existuje důvodný předpoklad, že by měl fungovat).
Žádosti je možné podávat průběžně kdykoliv, a to s počátkem od 3. 3. 2022. Každý projekt je posuzován a řešen individuálně na základě předloženého projektového návrhu/záměru a poté rozpracované žádosti. Pro prvotní kontakt není stanoven žádný předepsaný formulář. Poskytovatel by ale měl mít vyjasněno co, jak a proč chce dělat, aby mohl ve spolupráci s pracovníky nadace tuto svou vizi/nápad dále rozvinout a strukturovat. Oslovení směřujte na projektovou manažerku Kamilu Badovou na e-mailu nebo telefonním čísle 606 704 739.
Aktuální informace
Děkujeme za Vaši hojnou účast na Setkání ke sběru statistických dat za rok 2023 konaného dne 18. června 2024. Níže naleznete odkaz na nahrávku semináře a zaslanou prezentaci výsledků.
Budeme rádi za Vaše zpětné vazby a komentáře.
V průběhu léta budeme vytvořena pracovní skupina k dalšímu zpracování dat pro účely všech realizátorů.
Na základě Vašich podnětů bude sběr dodatečných údajů v rámci výzkumu Kvality života pečujících rodin probíhat formou doplnění údajů do souhrnné tabulky rodin, které se účastní výzkumu. Nové seznamy rodin s nastavenými sloupci budou zaslány individuálně každému realizátorovi.
Děkujeme Vám za spolupráci.
Záznam setkání ke sběru statistických údajů služby raná péče za rok 2023
Dokumenty ke stažení:
Výsledky sběru dat za rok 20231.01 MB
Informace k výzkumu Měření kvality života pečujících rodin
Dotazník „Kvalita života pečujících rodin“ je českou verzí dotazníku BEACH CENTER FAMILY QUALITY OF LIFE SCALE, který byl vyvinut, otestován a uveden do praxe Beach Centrem, jež je součástí University of Kansas. Slouží k měření kvality života rodiny, která doma celodenně pečuje o těžce nemocné dítě. Cílem je vyhodnotit, zda intervence nebo podpora, které jsou rodině poskytnuty, měly na život rodiny pozitivní vliv, jinými slovy, zda intervence vedly ke zvýšení kvality života rodiny.
Záměrem výzkumu je pilotní ověření tohoto výzkumného nástroje pro službu raná péče v České republice.
Odkaz na nahrávku semináře ze dne 29. června 2023 k výzkumu: https://www.youtube.com/watch?v=B2BOHouhYeQ
Dokumenty ke stažení:
Odpovědi na dotazy k realizaci výzkumu118.56 KB.
V tomto dokumentu naleznete nejčastější dotazy a odpovědi k výzkumu.
Pokyny k výzkumu Měření kvality života pečujících osob168.84 KB
Tento dokument je určen pro jednotlivé poradce rané péče. Zahrnuje základní informace k pilotnímu ověření výzkumného nástroje „Kvalita života pečujících rodin“ včetně pokynů ke sběru dat.
Dotazník pro sběr dat226.58 KB
Tento dokument je určen k předání klientským rodinám a zahrnuje základní informace k výzkumu a pokyny k vyplnění (první dvě strany) a samotný dotazník.
Pokyny pro pojmenování souborů s naskenovanými dotazníky:
Jednotlivé varianty Vám předvedeme na ilustrativním příkladu, kdy evidenční číslo realizátora je 40 a datum sběru dat je 1. 7. 2023.
- Pokud posíláte pouze jeden dotazník jako jeden soubor, použijte následující formát: 40_230701
- Pokud posíláte jeden dotazník jako dva samostatné soubory (každá strana dotazníku zvlášť naskenovaná), použijte následující formát: 40_230701_1a, 40_230701_1b
- Pokud posíláte dva dotazníky jako dva samostatné soubory, použijte následující formát: 40_230701_1, 40_230701_2
- Pokud posíláte dva dotazníky a každý dotazník je rozdělen do dvou souborů, použijte následující formát: 40_230701_1a, 40_230701_1b, 40_230701_2a, 40_230701_2b
Případné dotazy k výzkumu můžete zasílat na emailovou adresu:
Projektová metodika a ukončení projektu
Cílem projektové metodiky je nastavit a sjednotit pravidla pro vykazování projektu, nastavit vhodné výstupní a hodnotící nástroje, efektivní komunikační kanály mezi zúčastněnými v projektu a zajistit kvalitní vyhodnocení projektu. Projektová metodika je přílohou Smlouvy o poskytnutí nadačního příspěvku. Zahrnuje seznam výstupů/výkazů projektu a harmonogram dodání včetně informací k ukončení projektu.
Dokument ke stažení: